Zostałeś okradziony podczas zagranicznych wakacji? Sprawdź, co możesz zrobić!

Wydawać się może, że wakacje to wręcz beztroski okres w roku, który większości osób upływa na licznych podróżach, wycieczkach i – co chyba najważniejsze – od dawna wyczekiwanym i należytym odpoczynku w dowolnej formie. Niestety, nawet najidealniej zaplanowany wyjazd wakacyjny może zostać zrujnowany z przyczyn, które nie zawsze są zależne od nas. Od zatrucia pokarmowego, odwołany lot… po kradzież naszego mienia. Sprawdź, co możesz zrobić, jeżeli padłeś ofiarą złodziei podczas zagranicznych wakacji!

Udaj się na policję.

Jeżeli zorientowałeś się, że padłeś ofiarą złodziei – w pierwszej kolejności powinieneś udać się na najbliższy komisariat policji. Po zawiadomieniu funkcjonariuszu o otrzymasz specjalnie oświadczenie, które będzie dowodem przyjęcia zgłoszenia. Dokument ten ułatwi Ci załatwianie wszelkich spraw związanych z odszkodowaniem i ubezpieczeniem.

Straciłeś dokumenty?

Najgorsza sytuacja, jaka może przytrafić się zagranicznemu turyście w obcym kraju, to kradzież jego osobistych dokumentów. Brak dokumentów potwierdzających naszą tożsamość może wręcz uniemożliwić powrót do ojczyzny. Co więc w takiej sytuacji zrobić? Jak wspomnieliśmy – w pierwszej kolejności zgłosić się na policję, a następnie do konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej. Pracownicy mogą wystawić takiemu turyście tymczasowy paszport – oczywiście, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości. Jeżeli łupem złodziei padł również Twój smartfon – a tym samym nie masz możliwości nawiązania kontaktu z najbliższymi, również i tam pracownicy konsulatu zobligowani są do pomocy w takiej sytuacji.