Nocowanie w lesie

Bliskość natury potrafi przynieść ogromne wytchnienie, w szczególności, gdy na co dzień żyjemy w ciągłym biegu i stresie. Lasy są popularnym miejscem nie tylko weekendowych spacerów, lecz także coraz więcej osób decyduje się na nocleg pod gołym niebem na łonie natury. Zanim jednak spakujemy namiot i udamy się do najbliższego lasu celem biwakowania – zapoznajmy się z pewnymi zasadami bezpieczeństwa.

Czy nocowanie w lesie jest legalne?

Nocleg w lesie jest całkowicie legalną aktywnością – należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze jest to możliwe. Wynika to z faktu, że w niektórych miejscach o określonych porach obowiązywać mogą zakazy wstępu – jeżeli więc wybraliśmy idealne miejsce na nocleg, upewnijmy się, czy nocowanie tam wchodzi w grę. Możemy to sprawdzić za pośrednictwem informacji udostępnianych przez sprawujące nad danym lasem opiekę nadleśnictwo.

Kieruj się zasadą 3xZ.

Zasada 3xZ – czyli zaplanuj, zanocuj, zabierz, jest czymś, czym zawsze powinniśmy się kierować, jeżeli planujemy nocleg w lesie. W pierwszej kolejności upewnijmy się, czy na terenie danego nadleśnictwa znajduje się obszar, który został wyznaczony jako miejsce do biwakowania. Zgłaszanie swojego pobytu jest konieczne tylko wtedy, gdy zamierzam nocować w lesie w grupie powyżej 9 osób lub dłużej, niż 2 noce z rzędu. Jeżeli planujemy przygotowywać posiłki na miejscu, pamiętajmy, że rozpalanie ogniska jest dozwolone tylko i wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Zabrane pożywienie powinniśmy umieścić w szczelnych woreczkach lub pojemnikach – pamiętajmy, że las jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym także drapieżników, jak lisy czy wilki. Po zakończeniu noclegu pamiętajmy o dokładnym uprzątnięciu miejsca, w którym przebywaliśmy.