Motywacja do podróżowania – czyli jak zacząć zwiedzać świat?

Podróże odprężają, kształcą i ekscytują – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dostarczają wielu wrażeń i pozwalają poszerzać własne horyzonty. Nie bez powodu mówi się więc, że człowiek podróżujący, to człowiek światły, który posiada ogromny bagaż doświadczeń i wiedzy. Do tego dostarczają sporej dawki endorfin i energii do działania. Świat jest ogromny i stoi otworem przed każdym, kto chce go poznać. Choć może brzmieć to utopijnie, naprawdę wszystko jest w naszych rękach. Wszelkie bariery warto zacząć pokonywać pomału, na spokojnie i bezpiecznie. Wszystko po to, by nabrać pewności siebie i rozpędu. W końcu nawet najmniejsze doświadczenie może być cenną lekcją, która otworzy drzwi na coraz to dalsze kierunki. Jak zatem zacząć swoją przygodę? Jak się przełamać i zacząć podróżować? O to kilka rad, które mogą okazać się przydatne, by sięgnąć po swoje podróżnicze marzenia!

Znajdź swoje źródło motywacji i inspiracji.

Banalne, lecz nie do końca. Podczas każdego, życiowego przedsięwzięcia mogą nas dopaść pewne wątpliwości. Właśnie dlatego – warto znaleźć kogoś, kto będzie nas motywował i nakłaniał do działania. Może nim być osoba, która dzieli się swoją pasją do podróży: takie osoby znajdziemy między innymi w social mediach. Co ważne dzielą się one również cenną wiedzą o świecie i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi planowania podróży.

Miej kompana!

W grupie raźniej, a przynajmniej z jednym towarzyszem. Nie tylko ciekawiej i milej dzielić doświadczenia podróżnicze, ale łatwiej też pokonywać trudności i napotykane bariery. Ponadto podróżowanie w grupie czy z dodatkową osobą jest nie tyle, ile ciekawsze, co zwyczajnie bezpieczniejsze.

Planuj roztropnie!

Chcąc uniknąć stresu związanego z tym, co nieznane, odpowiednio przygotuj się na podróż. Spróbuj się jak najwięcej dowiedzieć o kierunku, który wybierasz – źródłem może być Internet, przewodniki, informacje ze świata i książki. Wszystko po to byś wiedział czego spodziewać się na miejscu. Ponadto już przed wyjazdem warto zadbać o takie kwestie jak – rezerwacja noclegu, transportu, ubezpieczenie, czy też zaplecze finansowe. Skrupulatne zaplanowanie wycieczki, zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Kiedy już nabierzesz wprawy i doświadczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by zakręcić globusem i pojechać w miejsce, na którym zatrzymał się nasz palec – nie porywajmy się jednak od razu na głęboką wodę.

Zacznij od kilku krótkich i niezbyt dalekich wypraw.

Sięgnij po trochę doświadczeń, jakie możesz przecież zyskać również z bliskich wycieczek. Poza tym podróże po kraju oraz do naszych europejskich sąsiadów mogą być również bardzo ekscytujące. Do tego zwiększą apetyt na więcej – w końcu przyjdzie czas na to, by podbijać świat.

Bądź otwarty!

Chcąc czerpać maksimum satysfakcji z podróży, trzeba być wręcz głodnym nowych doświadczeń. Pozytywne nastawienie i otwartość są niezbędne. Ważne, by już w głowie przeprocesować swoje bariery związane z komunikacją z obcymi, czy też w obcym języku. Należy otworzyć się na inne zwyczaje, kulturę i nieznane smaki. Potrzebna jest zatem duża doza tolerancji i odrobina ciekawości. Co równie oczywiste – do wszystkiego podchodźmy na spokojnie i bez zbędnego stresu. Podróżowanie ma być okazją do miłego spędzenia czasu, zwiedzenia i poznawania świata, a nie zamartwiania się.

Wiedz, że bariery językowe są do pokonania!

Komunikacja w języku obcym okazuje się najczęstszą blokadą, by ruszyć w wymarzone podróże. W obcojęzycznym kraju, kiedy pojawiają się kłopoty komunikacyjne, można poczuć się zagubionym i wyobcowanym. Nie należy jednak traktować takich sytuacji jako kłopot, lecz wyzwanie. Oczywiście warto przed wyjazdem za granicę opanować przynajmniej podstawy języka angielskiego. Na samą podróż najlepiej jeszcze zaopatrzyć się w dobry słownik lub rozmówki oraz sprawdzony translator – pomocne aplikacje bez większych problemów pobierzemy na nasze urządzenia mobilne, dzięki czemu nie będziemy mieli trudności podczas komunikowania się z miejscowymi. Poza tym kluczem do przyswojenia obcego języka jest podejmowanie rozmów i ćwiczenie.

Obierz cele i postaw sobie priorytety.

Zapewne każdy bez problemu może wskazać miejsca, które najbardziej chciałby odwiedzić. To właśnie takie powinny znaleźć się na naszej podróżniczej liście priorytetów. Taka lista wyznaczy nam trasę i stanie się osobistym przewodnikiem. Z pewnością wraz z odhaczaniem zdobytych celów, będzie rozwijała się o nowe przystanki! Spełnianie podróżniczych marzeń będzie dostarczało nieocenioną satysfakcję.

 Pielęgnuj wspomnienia i doświadczenia!

Z pewnością to, co zostaje w naszej pamięci i nas kształtuje, jest niezastąpione. Dodatkowym elementem, który zatrzyma wspomnienia na dłużej są fotografie i pamiątki. Warto je kolekcjonować i do nich wracać. Poza tym przygotowywanie fotorelacji zarówno tylko dla siebie i bliskich, jak i w Internecie może być pasjonującym dodatkiem do całej podróży.