Szwecja dla ciekawych – Malmö

Malmö jest jednym z ciekawszych miast, któremu w trakcie wycieczki po Skanii z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Dlaczego? Bo jest to jedno z największych miast, jakimi może się pochwalić Szwecja, a jednocześnie miejsce pełne kontrastów, mogące oczarować zarówno miłośników historii, jak i tych, których fascynuje nowoczesna architektura. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas spacerów po jego terenie?

Jednym z symboli miasta stał się Turning Torso – potężny wieżowiec, będący najwyższym budynkiem w całej Szwecji. Ma on 54 piętra i z daleka przyciąga uwagę swą nietypową formą. Wygląda on tak, jakby skręcał się wokół własnej osi, dzięki czemu stał się wizytówką dzielnicy Västra Hamnen. Jest to najdroższa dzielnica w Malmö, przyciągająca nowoczesną zabudową oraz piękną promenadą, po której można godzinami spacerować w pięknej scenerii. Most nad Sundem to kolejna atrakcja, której podczas zwiedzania tego miasta nie można pominąć. Most ten liczy sobie 7845 m długości i łączy ze sobą dwa kraje: Danię oraz Szwecję.

A co z historią? Zamek w Malmö jest jednym z ciekawszych zabytków, którym warto się tu przyjrzeć. Powstał on w XV wieku i początkowo wykorzystywany był jako mennica. Z czasem stał się więzieniem, a na jego dziedzińcu wykonywane były egzekucje. Dziś jest to ważna atrakcja turystyczna, a urządzone w zamkowych murach muzeum cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających Skanię. Kusi też pobliski Dom Komendanta, któremu również warto poświęcić swój czas. Muzeum Techniki, Biblioteka Miejska oraz Duży Plac z miejskim ratuszem oraz pomnikiem Karola Gustawa to kolejne ciekawostki, z jakimi można się spotkać w tej części kraju. Dla miłośników sztuki sakralnej nie lada gratką będzie z kolei XIV-wieczny Kościół św. Piotra, urzekający swymi rozmiarami i piękną, gotycką formą.

Malmö to piękne miasto, które dla turystów zafascynowanych Szwecją z pewnością stanie się atrakcyjnym celem wycieczki. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a czas spędzony na odkrywaniu piękna tego miasta dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Popłyń promem ze Świnoujścia do Szwecji.