Jak się przygotować na wyprawę w góry?

Planujesz jednodniową wycieczkę lub wypad na weekend w góry i chciałbyś się przygotować? Koniecznie przeczytaj nasze wskazówki, które ułatwią Ci tę wyprawę, sprawdź hotele i restauracje w tej okolicy i ruszaj w podróż.

Każda wyprawa w góry, zwłaszcza taka kilkudniowa zaczyna się nie bezpośrednio na trasie, ale w domu na etapie planowania wycieczki. Wspomnienia z całego wyjazdu zależą w dużej mierze od Twojego przygotowania tak więc mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci pobyt w górach.

Zaplanuj swoją trasę z wyprzedzeniem

Sprawdź odległość i przybliżony czas wyprawy, którą planujesz. Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia lub jest to Twoja pierwsza podróż, bądź realistą i zacznij od prostszych tras. Wybierz się w miejsca takie jak np. Międzygórze i zdecyduj się na łagodniejsze szlaki. Zastanów się jednocześnie, jak dużo dystansu możesz pokonać w godzinę i ile czasu powinieneś poświęcić na przerwy.

Najlepszy czas na wyprawę w góry to okres od końca maja do początku października więc o ile to możliwe zaplanuj swoją pierwszą wędrówkę wiosną lub wczesną jesienią i dobrze wtedy wybrać się na więcej niż jeden dzień. Sprawdź prognozę pogody przed wyjazdem, ale jednocześnie pamiętaj, że w górach pogoda lubi szybko się zmieniać. Mając na uwadze ewentualny nocleg i przełożenie swojej wędrówki, zapoznaj się z hotelami w okolicy, do której planujesz się udać.

Najważniejsze to pamiętać, że w góry wybieramy się dla własnej przyjemności. Ciesz się naturą, rób zdjęcia, nie spiesz się. Pobyt w górach może być trudny, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący, ale przy odpowiednim przygotowaniu będzie to niezapomniana przygoda.

Ubierz się i weź prowiant

Nie musisz mieć profesjonalnych butów, odzieży i sprzętu turystycznego, ale po górach zawsze choć w sposób odpowiedzialny. Wybierz buty z grubą podeszwą i nie zapomnij o ciepłych rzeczach takich jak czapka i kurtka przeciwdeszczowa.

Przygotuj wcześniej plecak, do którego weźmiesz apteczkę, a także środki higieniczne i nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym, ponieważ w górach słońce jest znacznie silniejsze. Niezbędnymi przedmiotami w Twoim plecaku powinna także być mapa, przenośna ładowarka, zapałki czy latarka, jednak lista ta zmienia się w zależności od warunków i czasu trwania wędrówek, które planujesz.

Zadbaj także o wystarczające zapasy wody i jedzenia. Postaw na żywność, która zawiera nie tylko węglowodany, ale też białko, orzechy, owoce czy warzywa, które dodadzą Ci energii. Warto sprawdzić dodatkowo, czy na Twojej trasie znajduje się jakaś restauracja, w której będziesz mógł zjeść ciepły posiłek i odpocząć przed dalszą wędrówką.

Sprawdź nocleg i restauracje

Nie ryzykuj i ewentualne noclegi zarezerwuj wcześniej, zwłaszcza jeśli górską wyprawę planujecie całą rodziną. Wtedy warto szczególnie pamiętać, że bardzo ważne jest wybranie na pobyt miejsca, z którego nie będziemy musieli pokonywać dalekich odległości do punktów, które chcemy odhaczyć na mapie naszej wycieczki.

Warto postawić wtedy na miejsca takie jak np. noclegi międzygórze, które w swojej ofercie ma kilka hoteli wartych uwagi nie tylko przez wzgląd na przystępną cenę, ale także bliską dostępność do wszelkich atrakcji znajdujących się w okolicy czy turystycznych i rowerowych szlaków dla miłośników wycieczek.